Plyn kontra elektřina: Který zdroj tepla je pro vás výhodnější?

Měli byste topit plynem, nebo elektřinou? Odpověď na tuto častou otázku není jednoznačná, a to i navzdory tomu, že je cena za kilowatthdinu plynu o poznání nižší ne u elektřiny. Uživatelé obou zdrojů vedou dlouhé debaty a vyzdvihují „svůj“ zdroj tepla oproti tomu druhému. Co byste si měli zvolit vy? Zeptali jsme se odborníků z řemeslnického cechu EKOMPLEX.

Topení elektřinou

Velkou výhodou elektřiny je fakt, že je dostupná téměř všude, a to i v těch nejzapadlejších místech České republiky. Dále pak pořizovací cena elektrických přímotopů a stimulačních kamen – obojí lze pořídit podstatně levněji než plynový kotel. Uživatelé si mohou vybrat, zda budou topit akumulačními kamny, přímotopem, nebo tepelným čerpadlem. Z hlediska pořizovací ceny jsou nejlevnější přímotopy, z hlediska provozu však vychází nejlépe tepelná čerpadla. Topenáři Liberec připomínají, že v každém případě vzniká nárok na tzv. dvoutarifní sazbu, čímž můžete výdaje za elektřinu výrazně snížit.

Přímotop

Co se týče nevýhod elektřiny, ta hlavní byla uvedena již na začátku – vysoká cena. Dále pak poměrně neekologická výroba.

Topení plynem

Ceny plynu sice rostou, ale oproti elektřině jde stále o mnohem levnější zdroj tepla. Mimo to je spalování plynu šetrnější k přírodnímu prostředí, protože se během něj produkuje jen minimum škodlivin. Ovládání plynového kotle je stejně komfortní jako u elektrických zařízení.

Největším negativem plynu je vyšší počáteční investice. Plynaři Liberec upřesňují, že vybudování vytápěcího systému – tedy rozvody, komín, radiátory a kotel – vychází na desítky tisíc korun.

A musíte počítat také s pravidelnou údržbou a revizemi. Elektrických kotlů se zase týkají elektrorevize.

Plynový kotel

Jak zní závěr? Plyn je bezesporu jasnou volbou pro obyvatele nezateplených budov, členitých prostorů a novostaveb s vyšší spotřebou. Nicméně nízkoenergetickou stavbu lze efektivně vytápět i elektřinou.

Plyn kontra elektřina: Který zdroj tepla je pro vás výhodnější?
5 (100%) 1 vote[s]
Štítek:

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..