Na co si dát pozor při pojištění střechy nad hlavou i toho, co je pod ní?

Pojištění mám, takže netřeba se znepokojovat. V případě požáru, velké vody nebo vandalismu mi vše uhradí pojišťovna. Chyba lávky, jak se říká, ale přesně tohle je představa, kterou má většina pojištěných. V případě pojistných událostí pak následuje rozčarování. Jaké jsou nejčastější chyby při sjednávání pojištění a jak se jim vyhnout?

Pojištění nemovitosti versus pojištění domácnosti

Nejčastější chybou je záměna pojištění nemovitosti za pojištění domácnosti. Součásti, které jsou pevně spojené se stavbou, spadají s malými výjimkami pod pojištění nemovitosti. Naopak veškeré vnitřní vybavení, které nepřináleží pevně ke stavbě, patří do pojištění domácnosti. Rozdíly jsou uvedeny právě v pojistných podmínkách a je dobré si je pečlivě přečíst. Případně volit pojištění, které komplexně zahrnuje pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti.

Pozor na riziko podpojištění

Nejčastějším důvodem pro krácení plnění je nedostatečná pojistná částka. Nastavení pojistné částky by mělo odpovídat hodnotě samotného majetku. V jiném případě nemůžete očekávat uhrazení plné částky, je tedy v zájmu každého pojištěného jakékoli změny hlásit a upravovat podle skutečného stavu. To se může týkat nového vybavení, pořízení nové kuchyňské linky, ale i nedávné pokládky podlahy. Možností, jak se vyhnout takovému složitému ohodnocování majetku, je sjednání pojištění na základě obytné plochy v m².

U spotřebičů a elektroniky myslete dopředu

Důležitým aspektem každé pojistné smlouvy jsou pojistná rizika. Některé pojištění kryje i škody na elektrospotřebičích např. v případě přepětí nebo podpětí vlivem provozovatele elektrické sítě nebo zkrat na elektromotorech. Samozřejmě škody na elektrospotřebičích patří mezi nejčastější a jejich náhrada zatěžuje domácí rozpočet. Je proto vhodné u spotřebičů myslet dopředu a nechat si v rámci majetkového pojištění spotřebiče připojistit např. pojištěním prodloužené záruky. Elektronické přístroje jako jsou mobilní telefony, tablety nebo notebooky si naopak můžete pojistit pro případy nahodilého poškození nebo odcizení.

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..