Jakou barvu do ložnice? Poradíme při výběru

Barevné provedení místností je součástí vylaďování interiérů a není radno ji podceňovat. Ložnice jakožto klidová zóna celé domácnosti musí především uklidňovat a otázku „Jakou barvu do ložnice“ si jistě pokládá každý, kdo si zařizuje tuto místnost.

Napříč tomu existuje jako silný důkaz podstatně spousta studií, které prokazují, že barva vysílá signály, jenž v nás následně probouzí emoce, působí na naší mysl a v konečném důsledku má co dočinění i s naším blahodárným spánkem.

Důležitým aspektem, který hraje výraznou roli a je nutno zmínit – některé barvy dokážou místnost zkrátit, prodloužit, různě rozšířit, ale i uklidňovat či působit znepokojivým dojmem.

Vhodný výběr volte i na základě polohy místnosti. Jestliže je směřována na jih a slunce do ní svítí většinu dne, není na škodu použít spíše studenější barvy (modrá, bílá nebo šedá. Naopak u místnosti orientované na sever, kam se světlo dostává stěží je lepší využít teplejší barvy, např. žlutá nebo oranžová.

Pakliže si stále nejste jistí, jakou barvu na stěny ložnice vybrat, nezoufejte, připravili jsme pro vás tento přehled, který vám výběr velmi usnadní.

Ložnice v teplých barvách

Mezi teplé barvy, které můžeme použít do ložnice patří červená, oranžová, žlutá včetně jejich nespočetným druhům odstínů, které mají pozitivní účinky na naší psychiku.

Jedná se o barvy plné energie a podvědomě nám evokují sluneční světlo, které v nás vyvolá značný optimismus. Navíc tato barevná provedení patří do moderní ložnice.

Zelená ložnice

Barva klidu, tak můžeme označit tuto variantu provedení. Zde především závisí na vhodném zvolení odstínu – do ložnice se spíše hodí tlumené tóny zelené barvy.

Zelená ložnice

Zelená ložnice

Ložnice ve studených barvách

Tyto barvy dokážou člověka uklidnit a jak se říká, pomohou zcela „vypnout“ a relaxovat.

Modrá ložnice

Modrá je dobrá. Přesně to vystihuje tato varianta Modrá barva je chladná, čistá a velmi uvolňující. Její kouzlo je ale v něčem naprosto jiném – symbolizuje důvěru.

Modrá ložnice

Modrá ložnice

Modrá ložnice

Fialová ložnice

V poslední době se fialová v ložnicích velmi rozmohla a při zvolení tmavší fialové rozhodně neuděláme chybu, má to ale jedno velké ALE.

Dle různých podkladů, fialová výrazně podporuje tvořivost. Snaží se tedy náš mozek rozproudit k nějakému výkonu, což pravděpodobně nechceme. Vyjma večerů s vaší drahou polovičkou 🙂

Fialová ložnice

Fialová ložnice

Závěrem můžeme říci, že není stanoveno přesné znění, jaká barva by se měla do ložnice použít. Závisí to zejména na vlastnostech lidí, kteří se budou v této místnosti vyskytovat a zvolit tak optimální barvy přímo pro ně.

Ať už se rádi probouzíte do prosluněné teplé místnosti nebo do chladnějšího rána, je to zcela na vás. Velmi důležitým aspektem ovšem je, že při výběru barvy bychom měli brát v úvahu barevnost nábytku, doplňků i podlahy. A pamatujte, nejsou důležité módní trendy, ale to, jak se v místnosti budete cítit vy, případně ten, kdo v zde bude trávit nejvíce času.

Žádný komentář

  1. Pingback: Moderní ložnice | Náš dům 13.6.2020

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..