Akvarijní rostliny a CO2

V dnešním článku se dozvíme, proč je pro rostliny důležitý oxid uhličitý a jak ho do akvária zdárně doplňovat.

Co je to vlastně CO2?

Tato chemická zkratka znamená oxid uhličitý (dříve kysličník uhličitý). Je to vlastně bezbarvý plyn bez chuti a zápachu.    

A jakou funkci nám v akváriu plní?

Aby rostliny rostly, potřebují CO2 pro zdárný proces fotosyntézy. Na rozdíl od přírody akvarijní voda neobsahuje stále aktivní přirozený zdroj CO2. Jestliže v akváriu pěstujete akvarijní rostlinky, je možné pomocí CO2 ve vodě upravit hodnotu pH tak, aby vyhovovala jak rostlinkám, tak živočichům. Akvarijní rostlinky pomocí CO2 lépe rostou, efektivněji vyžívají důležité stopové prvky a z části také CO2 zabraňuje růstu řas.

Jestliže nám rostliny v akváriu dobře rostou, a to především díky dodávání CO2, spotřebují veškeré živiny a tím zamezí růstu řas. Řasy se spokojí s velice nízkým obsahem CO2 ve vodě.  Mezi nejdůležitější opatření proti růstu řas je dostatečné osazení rostlinami a pravidelné dodávání kysličníku uhličitého.

CO2 láhve

Nejčastějším zdrojem CO2 je stlačený plyn. Ten můžeme do akvária dodávat pomocí tlakových lahví, které máme buď plnitelné (je možné opakovaně naplňovat v plnírně) nebo láhve jednorázové, tedy na jedno použití. V obchodech nebo specializovaných akvaristických e-shopech je taktéž možno zakoupit CO2 sety, které obsahují láhev na CO2 (většinou naplněnou), redukční ventil s manometry, jehlový ventil, elektromagnetický ventil, spojku, kovové napojení na hadičku, zpětný ventil a tlakovou hadičku. Jsou však různé sestavy, např. bez láhve, kterou už někdo může mít doma.

Abychom věděli, kolik CO2 do akvária máme dodat, je nutno provádět měření. K tomuto účelu existují tzv. permanentní CO2 testy, které se skládají z baňky. Tu ponoříme do akvária s obsahem indikační kapaliny, která nám podle zabarvení určuje výši CO2 ve vodě.

Existuje také levný a jednoduchý způsob dodání Bio – CO2, a to na bází konstantního kvasného procesu.

Množství CO2 v akváriu

Doporučeno je udržovat obsah CO2 v akváriu v rozmezí 20 – 25 mg/l. Výše CO2 v akváriu není ovlivnitelná pouze jeho dávkováním. Nemalý vliv má např. hustota osázení akvária rostlinami, proudění vody, ale také třeba poměr objemu akvária a plocha hladiny. Proto je nutno v každém akváriu individuálně přizpůsobit dávkování.

Dávkování CO2

Nepsaným pravidlem pro základní nastavení dávkování je 10 bublinek za minutu na 100 l vody v akváriu, tzn. že na 200 l akvárium budeme počítat 2×10 = 20 bublinek za minutu. Toto je základ, od kterého se odrazíme, dále musíme pomocí výše jmenovaného permanentního CO2 testu dávkování upravit.

Toto jsou základní informace k použití CO2 v akváriu.

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..